přihlásit | zaregistrovat | objednávky
 
Domů    Výroba a využití    Fotogalerie    Katalog / Objednávky    Moje koberečky    Kontakty    Často kladené otázky   


tradice tkané koberce Klasickým řemeslem na území Slovenska je odpradávna ruční tkaní. Zejména v oblasti horní Oravy a Spiše bylo v 18. a 19. století ruční tkaní hlavním zdrojem příjmů. Plátno se vyváželo a se ziskem prodávalo daleko na trzích v Uhersku, Bulharsku, Rumunsku, Turecku i v Egyptě.

Na počátku 19. století se začaly projevovat náznaky úpadku a konkurence moderní hlavně bavlnářské výroby začala původní řemeslo likvidovat.

ručně tkané koberce Tradiční schopnosti a zděděné zkušenosti však začaly tkadleny před více než sto lety znovu chytře využívat k domácí výrobě koberců. Beze ztrát se naučily zužitkovat zbytky látek a obnošeného šatsva. Takto si hospodyně levně utkaly hadrové koberce pro celou domácnost.

Domácí výroba koberců se nejvíce rozšířila na Oravě, Kysuci, v Pováží, Turci, Liptově a na Spiši. Tkaní koberců tam patřilo k běžnému životu. Postupně však opět konkurence moderní průmyslové výroby a nových syntetických materiálů původní řemeslo téměř zlikvidovala.

Ručně tkané koberce naštěstí nezůstaly pouze ozdobou expozic skanzenů a muzeí. V současné době staré tradice zažívají zejména na Oravě renesanci. Opět lze nalézt dědiny, kde skoro v každém domě mají dřevěný stav - zvaný krosna - a na něm dívky, ženy i muži tkají koberce s překrásnými tradičními i moderními vzory.

Tkadleny a tkalci dodnes používají tytéž staré techniky. Z původního účelu - šetření textilním materiálem a jeho praktického využití - se postupem času stalo vytříbené umění a domácí ručně tkané koberce příjemným doplňkem interiéru.

Dnes si můžete oravské ručně tkané koberce pohodlně objednat na internetu.

výroba koberce tkalcovský stav krosna K výrobě se dodnes používá jednoduchý dřevěný tkalcovský stav (krosna). Šířka stavu určuje i výslednou šířku koberce (70 cm), délka závisí na délce nití osnovy. Na osnovu se používají bavlněné nitě, někdy různé barvy. Tkadlena při práci střídavě zvedá pomocí pedálů ve spodní části stavu polovinu nití osnovy a do vzniklé mezery při každém zdvihu vkládá do osnovy útek: 2-3 cm široké proužky bavlněné látky. Útek tkalcovským paprskem přiráží k hotové tkanině a utahuje tak koberec, aby měl správnou hustotu a pevnost. Hotový koberec se postupně nabaluje na spodní válec.


Kombinací různobarevných proužků látky se vytváří množství pestrých tradičních i moderních vzorů, záleží na zkušenostech a šikovnosti tkadleny.

ručně tkané koberce Koberce vyrobené touto tradiční technikou jsou velmi trvanlivé. Opakované praní v automatické pračce jim nevadí a umožňuje udržovat vaše bydlení v dokonalé čistotě. Díky tomu jsou tyto koberce vhodné i pro alergiky. Použité materiály (bavlněné textilní ořezy) přitom zaručují dlouhou stálost barev.

tradiční barvy koberce detail koberce


Tradiční ručně tkané koberce ze Oravy mají velmi široké využití. Potěší Vás doma, na chatě nebo na chalupě, kde se krásně vyjímají na dlažbě, parketách i na moderní plovoucí podlaze. Jsou příjemné na dotyk bosou nohou, například v kuchyňském jídelním koutě je milé mít při stolování pod nohama něco hřejivého...

Používají se také jako předložka či běhoun na chodbě nebo v předsíni. Díky snadné údržbě a trvanlivosti snesou i náročný provoz v hotýlcích a penzionech, kam skvěle zapadnou stylové vzory. Koberce také můžete naaranžovat jako přehoz na gauč nebo na křeslo, zpříjemnit jimi posezení na dřevěných lavicích, využít jako podložku do dětského pokoje na hraní a pro cvičení, ozdobit a ochránit jimi stěny kolem sedací soupravy, jídelního stolu...

Koberce mají zpevněné okraje a jsou zakončeny třásněmi a plátnovým tkaním. Také díky tomu jsou velmi trvanlivé a vydrží i opakované praní v pračce.

K výrobě se dnes používají textilní ořezy a zbytky látek z tovární výroby.

ručně tkané koberce z Oravy ručně tkané koberce z Oravy ručně tkané koberce z Oravy

Tradiční oravské ručně tkané koberce si můžete objednat na dobírku z naší on-line nabídky.

 
nm koberce logo Internetový obchod se slovenskými ručně tkanými koberci.
Provozovatel: Naděžda Machková.
Slepá 67, 250 92 Šestajovice.
IČ 71371729.
Není plátcem DPH.
Tel: 281 868 916.
nákupní řád
ochrana osobních údajů
facebook
pinterest
twitter

koberecky@koberecky.cz
 

K mimosoudnímu řešení spotřebitelských sporů z kupní smlouvy je příslušná Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 00020869, www.coi.cz.